Sprawy Rozwodowe

Rozwód - Kompendium wiedzy

Według kwestionariusza Social Readjustment Rating Scale (SRRS) autorstwa T. Holmesa i R. Rahe rozwód jest drugim, co do natężenia poziomu stresu, wydarzeniem w życiu człowieka. Sprawy rozwodowe wywołują ogromną ilość emocji, z którymi małżonkowie muszą sobie poradzić. Stres wywołany rozwodem, a także nowością sytuacji, koniecznością budowania swojego świata od nowa, może generować liczne obawy. 

Zależy nam, aby w sprawach rozwodowych oboje małżonków czuli się możliwie komfortowo. Ze względu na szereg czynników wpływających na orzeczenie o rozwodzie, stawiamy na transparentność, a także klarowność każdego z etapów sprawy rozwodowej. Takie podejście umożliwia adaptację małżonka do zmiany, a także umożliwia zrozumienie kolejnych etapów sprawy rozwodowej.

Sprawy rozwodowe w Głogowie– czy potrzebny jest adwokat?

Sprawy rozwodowe, powodują nasilenie różnego rodzaju emocji, które mogą utrudniać szybkie zakończenie procesu. Nasza kancelaria prawnicza w Głogowie sprawnie przeprowadza małżonków przez rozwodowe meandry, dzięki czemu adaptacja do nowej sytuacji, jej zrozumienie, a także pomyślne zakończenie sprawy rozwodowej jest możliwe do uzyskania w stosunkowo krótkim czasie.

Nasze doświadczenie w prowadzeniu spraw rozwodowych pozwala na skuteczną komunikację z organem orzekającym. Rola adwokata w sprawach rozwodowych powinna łączyć ze sobą wiedzę (etapy procesu), doświadczenie, a także empatię, która pozwala na zrozumienie sytuacji małżonków. Adwokat to również osoba, która pomoże małżonkom uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie. W przypadku pozwu z podziałem majątku, adwokat umożliwi również satysfakcjonujący podział dóbr wspólnych, co jest dużo trudniejsze w przypadku braku współpracy z prawnikiem.

Rozwód – co trzeba wiedzieć?

Na podstawie art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód jest możliwy, gdy w pożyciu małżeńskim nastąpił zupełny i trwały rozkład – musiało dojść do całkowitego rozpadu więzi uczuciowych, fizycznych, a także gospodarczych. Należy zwrócić uwagę na fakt, że o zupełnym i trwałym rozpadzie małżeństwa mówi się w sytuacjach, w których małżonkowie nie biorą pod uwagę powrotu do wspólnego życia, a także nie widzą możliwości dogadania się w przyszłości. 

Rozpad więzi uczuciowych oznacza, że małżonkowie nie czują miłości, szacunku, zaufania względem siebie. Nie czują potrzeby spędzania czasu razem, a także nie widzą możliwości ponownego dzielenia życia. 

Drugi warunek dotyczy rozpadu więzi fizycznych, o których mówimy, gdy między małżonkami nie ma bliskości i czułości fizycznej. 

Z kolei rozpad więzi gospodarczej to m.in. zaprzestanie wspólnego dzielenia obowiązków czy codziennych zadań domowych.

Czy rozwód to konieczność?

Małżonkowie, którzy decydują się na rozwód, często powtarzają:

Przed ślubem byłeś/aś inny

W tych słowach jest wiele prawdy, ponieważ z biegiem doświadczeń życiowych, ludzie mają tendencję do zmiany. Kluczowa kwestia dotyczy tego, czy takie zmiany są czymś, co jesteśmy w stanie zaakceptować. Może w tym pomóc psycholog, psychoterapeuta lub mediator.

Ile kosztuje rozwód bez orzekania o winie?

Koszty, z jakimi muszą liczyć się małżonkowie są zależne od pozwu z orzekaniem/ bez orzekania o winie. W przypadku braku orzekania o winie, koszt sprawy sądowej wynosi 600 zł. Jeśli sąd orzeknie konieczność powołania biegłych sądowych strony również będą ponosić koszty biegłych. W przypadku orzeczenia o winie jednego z małżonków, jest on zobowiązany ponieść koszty rozprawy.

Kiedy rozwód jest niemożliwy?

Rozwód nie jest możliwy w dwóch przypadkach:

 • gdy mogłoby ucierpieć dobro małoletnich dzieci małżonków;
 • gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia, mimo braku zgody drugiego małżonka.

W obu przypadkach należy również pamiętać, że orzeczenie o rozwodzie nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego (normy moralne i obyczajowe).

Rozwód bez orzekania o winie – czy jest możliwy na pierwszej rozprawie?

Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie mogą zakończyć się już po pierwszej rozprawie, gdy małżonkowie spełnią kilka warunków, a także będą co do nich zgodni przed, jak i w trakcie sprawy rozwodowej.

Po pierwsze, małżonkowie zgodnie powinni zdecydować się na rozwód bez orzekania o winie– dzięki temu nie będzie konieczności powoływania świadków czy biegłych. Małżonkowie posiadający małoletnie dzieci, wspólnie ustalają zasady opieki nad małoletnimi. Takie rozwiązanie pozwoli na pominięcie powoływania biegłych sądowych, co znacznie przyspieszy sprawę. 

Zalecamy, aby porozumienie rodzicielskie o opiece nad małoletnim miało również formę pisemną. Następnie zachęcamy merytoryczne i rzeczowe skonstruowanie pozwu skierowanego do Sądu Okręgowego w Legnicy fakty, a także konkretne wnioski wspólnie ustalone z małżonkiem umożliwiają szybsze rozpatrzenie pozwu o rozwód. 

Jak wygląda rozwód z orzekaniem o winie?

Częstym powodem rozwodu z orzeczeniem o winie może być zaniedbanie, zdrada, a także alkoholizm małżonka. W przypadku pozwu z orzeczeniem o winie, małżonkowie poza złożeniem standardowego pozwu o rozwód oraz przesłuchaniem, muszą się liczyć z dodatkowymi etapami w postaci postępowania dowodowego. Rozwody z orzekaniem o winie wymagają również powołania dodatkowych świadków i biegłych sądowych, dlatego też sprawy rozwodowe w Głogowie lub Legnicy mogą wymagać kilkukrotnego pojawiania się w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Sąd może orzec o winie jednego małżonka lub ich obojga. W przypadku orzeczenia rozwodu z winy jednej strony, jest on zobowiązany do całkowitego pokrycia kosztów rozwodu. 

Kto płaci alimenty i co sąd bierze pod uwagę?

Rozwód wzbudza także obawy o to, kogo dotyczy obowiązek alimentacyjny.

Poniżej dowiesz się, kto może się o nie ubiegać:

 

Alimenty dla małżonka

Małżonek, który nie został uznany wyłącznie winny rozpadu pożycia małżeńskiego, może wnioskować o świadczenia alimentacyjne, gdy jego sytuacja materialna jest określana jako niedostatek. Jeśli natomiast sąd orzekł o całkowitej winie jednego małżonka, niewinny małżonek rozwiedziony, którego sytuacja z powodu rozwodu znacznie się pogarsza, ma prawo ubiegać się o świadczenia finansowe, nawet jeżeli nie znajduje się w niedostatku;

 

Alimenty dla dziecka

Rodzic jest zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka małoletniego, niezależnie od orzeczenia o winie. Wniosek o świadczeniach alimentacyjnych powinien być uwzględniony w pozwie o rozwód.

Czy podział majątku po rozwodzie jest trudny?

Podczas składania pozwu o rozwód do Sądu Okręgowego w Legnicy można złożyć również wniosek o podział majątku. W przypadku zgodnej propozycji podziału, koszt podziału wynosi 300 zł opłaty w sądzie. Jeżeli natomiast małżonkowie nie są w stanie wypracować wspólnego kompromisu, koszty opłaty sądowej będą wynosić 1000 zł. 

Należy również pamiętać o konieczności poniesienia kosztów biegłego sądowego, który zajmie się określeniem własności małżonków. Sprawy sądowe, w których wnioskuje się o podział majątku, często dotyczą również podziału domu/ mieszkania po rozwodzie. Kluczowe jest określenie, czy dom/ mieszkanie są majątkiem wspólnym czy osobistym.

Jak poprawnie napisać pozew o rozwód?

Samodzielne skonstruowanie pozwu o rozwód jest możliwe, zachęcamy jednak do konsultacji z doświadczonym adwokatem, który wskaże kierunek, a także pomoże napisać merytoryczny pozew o rozwód.

W pozwie rozwodowym powinny znaleźć się takie informacje jak:

 

 • konkretna przyczyna wnioskowania o rozwód;
 • wniosek o orzekanie/ nie orzekanie o winie rozpadu pożycia małżeńskiego;
 • informacja o posiadaniu/ braku małoletnich dzieci;
 • uzasadnienie pozwu o rozwód z umieszczeniem konkretnych przykładów i dat;
 • informacja o próbie naprawy relacji małżeńskiej (psycholog/ terapeuta/ mediator) lub też jej braku (w przypadku braku podjętych prób naprawy proponujemy również umieścić informację, dlaczego nie zdecydowano się na nie);
 • sytuacja ekonomiczna małżonków (kopia dokumentu PIT);
 • porozumienie rodzicielskie z wnioskiem o alimenty na małoletnich (nie jest obligatoryjne)

 

Dodatkowo do pozwu o rozwód (2 egzemplarze) powinny zostać załączone takie dokumenty jak:

 • 2 egzemplarze odpisu skróconego aktu małżeństwa (oryginał i kopia);
 • odpis aktów urodzenia małoletnich dzieci (oryginał i kopia)
 • zaświadczenie o dochodach z ostatnich 3 miesięcy (oryginał i kopia);
 • potwierdzenie opłaty;
 • porozumienie obu stron w zakresie nie orzekania o winie;
 • porozumienie rodzicielskie o opiece nad małoletnimi

Pozew o rozwód należy złożyć w Sądzie Okręgowym w Legnicy (niezależnie, czy są to sprawy rozwodowe mieszkańców miasta Głogowa czy Legnicy). 

Ważne informacje

Małżonkowie wielokrotnie obawiają się czasu, jaki musi upłynąć od wniesienia pozwu o rozwód do pierwszej rozprawy. Okres oczekiwania na rozprawę wynosi maksymalnie kilka miesięcy. Małżonkowie muszą wziąć pod uwagę, że sama rozprawa i orzeczenie o rozwodzie nie wystarczy, ponieważ należy poczekać na uprawomocnienie wyroku (7 dni).

 

Długość trwania sprawy rozwodowej może się różnić w zależności od pozwu z orzekaniem o winie lub jego braku. Sprawy rozwodowe, w której małżonkowie są zgodni i dostarczyli odpowiednią ilość dowodów, mogą być skrócone nawet do jednej rozprawy sądowej. Z kolei w przypadku rozwodów, gdy małżonkowie nie są w stanie się dogadać i nie potrafią wypracować kompromisu, a po wydaniu orzeczenia Sądu Okręgowego decydują się na apelacje, mogą trwać nawet kilka lat.

Jeżeli potrzebujesz pomocy adwokata rozwodowego, zachęcamy do kontaktu oraz konsultacji z naszymi prawnikami poprzez formularz lub kontakt telefoniczny.

Autor: Adwokat Dagmara Biedroń

Najczęściej zadawane pytania

Czy rozwód można uzyskać już na pierwszej rozprawie?

Tak, jest to możliwe. Należy pamiętać, że elementem który prowadzi do przedłużenia postępowania rozwodowego jest żądanie wydania orzeczenia z orzekaniem o winie. Dlatego jeśli zależy nam na wydaniu szybkiego wyroku rozwodowego należy rozważyć czy rozwód z orzeczeniem o winie jest w naszym wypadku konieczny a przede wszystkim zasadny. Ponadto postępowanie rozwodowe może trwać dłużej jeśli strony posiadają wspólne małoletnie dzieci i nie potrafią dojść do porozumienia w kwestiach takich jak uregulowanie opieki nad dziećmi, alimenty, kontakty czy władza rodzicielska.

Jakie korzyści da nam szybkie i sprawne przeprowadzenie postępowania rozwodowego

Szybki proces rozwodowy to przede wszystkim zaoszczędzony czas oraz mniej stresu dla każdego z małżonków. W przypadku, gdy małżonkowie decydują się na rozwód bez orzekania o winie, z reguły potrafią się porozumieć również w kwestii wspólnych małoletnich dzieci, co powoduje, że orzeczenie rozwodowe może zapaść już na pierwszej rozprawie

Jak doprowadzić do eksmisji osoby dopuszczającej się przemocy w rodzinie?

Jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania. Odpowiednie żądanie należy wnieść do sądu rejonowego, wydział cywilny. Wniosek w którym żądamy eksmisji konkretnej osoby powinien zawierać nie tylko elementy, które każde pismo kierowane do sądu powinno mieć, a więc np. oznaczenie stron postępowania, zgłaszane roszczenie, czy wymienienie załączników, lecz również uzasadnienie dochodzonego żądania.

Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu pod poniższym numerem.

+48 600 888 848

dagmara@dbadwokat.pl Pon – Pt 9:00-17:00

OPISZ NAM SWOJĄ SPRAWĘ
Potrzebujesz pomocy prawnej?

Skontaktuj się z nami pod numerem +48 600 888 848

dagmara@dbadwokat.pl
·   Pon – Pt 9:00-17:00